Vulnerary

Bylin se schopností zklidnit a zahojit zanícenou tkáň uvnitř našeho těla i na jeho povrchu je celá řada, stejně jako je mnoho možností jak mohou být tkáně poškozeny. Proto je následující seznam spíše inspirací, kterou je vhodné dále konzultovat.

Přímá konzumace

Čerstvá nebo nasušená kokoška pastuší tobolka pomáhá zastavit vnitřní krvácení – například při hemeroidech. Čerstvá nať je velmi chutná, na jazyku trochu jako zelený hrášek. Nasušenou můžeme snadno rozdrtit a posypat jí chleba s máslem. Je to rychlejší a účinnější než čaj a čistější než obklad.

Obklad

Přímo do rány můžeme přikládat omyté a pomačkané listy řebříčku, které zastavují krvácení, zacelují ránu a chrání ji proti infekci. Ranhojičem kostí je kostival, který můžeme přikládat na postižená místa v podobě čerstvých listů nebo rozdrceného kořene. Lopuchové listy se přikládají na záněty nebo svědivé vyrážky. Pro některé typy zánětů kůže je vhodný obklad z ovesné kaše – zklidní a na úrovni kožních buněk pomůže spojit co bylo rozděleno. Přímo na zanícenou nebo třeba od slunce popálenou pokožku můžeme přikládat čerstvě rozříznuté listy aloe vera. Hodí se mít doma alespoň jednu v květináči.

Koupel

Ve vodní lázni skvěle hojí řepík, je použitelný na celou škálu kožních neduhů. Přidat ho můžeme i do sedacích koupelí pro ženy, kde podpoří maliník, kontryhel nebo komonici.

Mast

Určitě se naučme rozlišovat, které byliny hojí svou stahující energií, a které ránu spíše přikrývají a zvlhčují chladivým slizem. Oba efekty můžeme kombinovat, ale podle povahy problému volíme základní trend. Pro hojivé stahující masti volíme řebříček, lnici, kostival, lísku nebo buk, pro chladivé se slizem sáhneme pro lopuch, kokošku, podběl, jitrocel nebo lipový květ. Všechny zmíněné masti se hodí i pro použití na pleť, kde pomáhají s údržbou zdravé i problematické pokožky.

Mýdlo

Na podporu hojení podrážděných tkání je mýdlo super spojencem. Existuje dlouhá řádka vhodných bylin, jako příklad poslouží řebříček, ořešák, líska, zlatobýl, oves, lopuch, kosatec, fialka, borůvčí, lipový květ nebo jitrocel.

Tinktura

Kostivalový kořen, vylouhovaný v alkoholu, je vhodný k potírání míst postižených zánětem kostí, kloubů, vazů nebo žil. Nekonzumujeme vnitřně! Další zajímavou tinkturou výhradně pro vnější použití je alkoholový výluh z květů nebo plodů jírovce (kaštanu). Ulevuje od bolesti kloubů, vazů nebo žil.

Čaj

Hojení vnějších tkání můžeme podpořit i zevnitř pitím čaje z ořešáku nebo řepíku. Pokud je naším cílem zahojit poškozenou vnitřní sliznici, pak je jasnou volbou čaj za studena (výluh) z květů sléze či proskurníku.

Postupně budu přidávat některé konkrétní tipy a triky, případně i recepty.

vulnerary vulnerary vulnerary vulnerary vulnerary

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s