Močopudné byliny se používají v případech nežádoucího zadržování vody v těle, při infekcích močových cest nebo potížích s ledvinami. Diuretika doplňujeme vysokým přídělem tekutin – aby se tělo propláchlo, ale nevyždímalo se nad únosnou míru. Silná diuretika doplníme bylinami s obsahem slizu (DEMULCENT), aby ochránily citlivou sliznici ledvin před vyčerpáním.
Některé byliny jsou primárními diuretiky – je to jejich stěžejní účinek, zatímco jiné jsou diuretiky sekundárními – močopudnost je jen přívažek k jejich zásadnějším účinkům.
Čaj
Je nejlogičtější formou konzumace bylin s močopudným efektem. Jako první volbu vidím březové listí – hojně dostupné se silným účinkem. Přeslička je další jistotou. V obou případech platí doporučení kombinace s některou bylinou slizotvornou. A nebo můžeme sáhnout pro lipový květ, který obě vlastnosti spojuje sám o sobě. Ne tak drastickým, ale pořád účinným diuretikem je zlatobýl. Ze sekundárních diuretik můžeme uvést kopřivu, jablečník, květ černého bezu nebo černohlávek.