Antifungal

Byliny s antimikrobiálními účinky se specifickým zaměřením proti houbám a tedy plísním a některým ekzémům. Těch je pochopitelně pořádná směsice, takže nemůžete očekávat univerzální působení jedné byliny na celou smečku. Na druhou stranu většina bylin z této skupiny funguje preventivně, můžete jimi zvýšit svou odolnost proti plísňové nákaze a zajistit, abychom plísním pokud možno nechutnali.

Koupel

Sedací koupele s kontryhelem a vlčím mákem pomohou zvýšit odolnost intimních partií proti mykózám, květ jírovce přidá bojovnější složky. Nebo květy kosatce, kdo je má na zahrádce k dispozici. Vždy raději kombinujeme více bylin.

Nejčastěji bývají plísněmi zasažena chodidla, v takovém případě je nejdosažitelnější bylinou pro opakovanou koupel celerová nať, ideálně s trochou octa.

Mýdlo

Ochranu proti plísním v mýdlech obvykle zastupují ořešák, mateřídouška, květ černého bezu, řebříček, celerová nať a citrón, i kdyby jen jako esence.

Ocet

Plísně kyselé prostředí obvykle nerady. A pokud do octa přidáme zázvor nebo celerovou nať, účinek výrazně zvýšíme. Bylinné octy můžeme jako prevenci použít i při úklidu nebo pro výtěr vnitřních částí bot.

Tinktura

Výluh plodů a/nebo květů jírovce v alkoholu můžete použít po koupeli nohou jako „francovku“ – ošetří a vysuší pokožku, aby odpudila plísně, které milují ke svému množení přátelsky vlhké prostředí.  Vnitřní plísně zaháníme třeba tinkturou z kurkumy.

Mast

Než sáhneme pro mast, vždy nejdříve postižené místo vykoupeme a ošetříme octem nebo tinkturou. Vyschnout a větrat je na pořadu dříve než zakrýt mastí. Použít můžeme staré známé – ořešák, řebříček, celerovou nať, vratič nebo mateřídoušku.

Obklad

Řebříček aktivně bojuje proti celé řadě plísní, ale nejde mu to moc dobře ve vodním prostředí. Ideálně natrhejte čerstvé listy, promněte je mezi prsty tak, abyste poškodili jejich strukturu, a přikládejte je opakovaně na postižená místa. Řebříčku roste na většině míst až plevelné množství, nemusíte se tedy bát opakovaného sběru čerstvých listů. Nehodí se sice na všechny druhy plísní, ale tam kde se utká s vhodným protivníkem, obvykle vítězí.

antifungal antifungal antifungal antifungal antifungal

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s