Tady najdete abecedně seřazené účinky bylin, podle kterých můžete vyhledávat. Jednotlivá hesla jsou mezinárodní herbalistické standardy, proto jsem je nepřechylovala do českého jazyka. Snad postačí české vysvětlení účinku. Uvedené příklady bylin jsou orientační, před aplikací vždy kontrolujte i ostatní účinky vybrané byliny, aby nedošlo k nějaké nepříjemné kontraindikaci.
Každému z účinků systematická část mé povahy přiřadila barvu a počtem čtverečků dané barvy označuji sílu toho konkrétního účinku uvnitř rostliny do maximální hodnoty 5. Jde výhradně o moje subjektivní hodnocení, které používám jako pomůcku, není to vědecká studie! I tak může být síla účinku ovlivněna různými faktory – např. kvalitou půdy, ze které rostlina čerpala svou sílu, nebo i formou aplikace, kterou zvolíme k jejímu využití.
ADAPTOGENIC
Pomáhá překonat různé vnější stresory, podporuje schopnost těla adaptovat se na změnu, a může také stimulovat nebo upravovat imunitu. Například citrón nebo šípek, při vnější aplikaci můžeme zmínit měsíček.
Čistí krev a pomáhá tělu přijímat výživu, zejména proteiny. Neutralizuje kyselost v těle, zrychluje vylučování odpadů. Nejznámější čističkou krve je pravděpodobně kopřiva.
Snižuje bolest bez vyvolání bezvědomí, může působit uvnitř i zevně. Heřmánek nebo chmel jsou významnými zástupci této skupiny.
Pomáhá tělu při ochraně nebo boji s patogenními bakteriemi. Některé byliny zvyšují odolnost těla, jiné se pouštějí do aktivního boje. Obě cesty jsou důležité, často využíváme kombinaci obojího. A pak ještě musíme vzít v potaz druh bakterie, které čelíme. Obecně se dá říct, že mezi aktivní bojovníky patří křen, česnek nebo šalvěj, zatímco k věrným ochráncům se počítá dubová kůra, levandule nebo černý bez.
Pomáhá tělu vrátit sekreci hlenů do normální podoby, pokud byla narušena vnějšími patogeny, například při nachlazení nebo chřipce. Květ černého bezu drtí většinu ostatních bylin z této skupiny rozdílem třídy. Ale můžeme zmínit i fialku, plicník nebo podběl.
Pomáhá tělu při ochraně nebo boji s plísňovými nákazami. Většina bylin zvyšuje odolnost těla před nákazou a jen některé se pouštějí do aktivního boje. Obě cesty jsou důležité, často využíváme kombinaci obojího. A protože je plísní opravdu velká řada, není žádná bylina úplně univerzální. Z aktivních bojovníků bych jmenovala především jírovec (kaštan) či řebříček, s prevencí pomáhá celý zástup bylin v čele s celerovou natí, listem ořešáku nebo kontryhelem.
ANTI-INFLAMMATORY
Obecně jde o protizánětlivé účinky, kterými disponuje velká škála rostlin. Berte tuto kategorii spíše informativně. Protizánětlivé účinky operují na mnoha frontách, které nemusí být zaměnitelné.
Chrání tělo před tzv. volnými radikály, což v praxi znamená, že chrání zdravou tkáň před napadením z míst mimo ni. Ať už se jedná o vnější faktory jako je životní prostředí nebo třeba sluneční záření, nebo o vnitřní faktory jako jsou odpady vlastního metabolismu. Proto se říká, že antioxidanty působí proti stárnutí. Je to trochu eufemismus, ale dá se to tak brát. Antioxidanty jsou většinou barviva, takže je můžete hledat především v intenzivně zabarvených plodech jako jsou borůvky nebo černý bez.
ANTIPYRETIC
Snižuje horečku, obvykle jako důsledek jiného účinku, například DIAPHORETIC nebo DIURETIC. Z bezpečné škály rostlin lze uvést lipový květ nebo květ černého bezu, šípek, mateřídoušku nebo levanduli. Z těch, u kterých je důležitá znalost dávkování a kontraindikace, pak tužebník jilmový nebo vrbová kůra.
ANTISPASMODIC
Pomáhá tělu uvolnit křeče v různých částech těla. Dobrým příkladem je heřmánek, mochna husí, borůvčí nebo ptačinec.
ANTIVIRAL
Pomáhá tělu při ochraně nebo boji s nákazou virového původu. Některé byliny zvyšují odolnost těla, jiné se pouštějí do aktivního boje. Obě cesty jsou důležité, často využíváme kombinaci obojího. Virových záškodníků jsou mraky, proto byliny raději hojně kombinujeme. Mezi zabijáky patří křen nebo vrbová kůra, statečná garda ochránců je početná, patří k ní třeba dubová kůra, kopřiva, celerová nať, citrón a spousta dalších.
Stahuje tkáně – například při zranění kůže, otocích nebo poruchách vyměšování. Pracuje uvnitř i zevně. Stahující látky jsou většinou třísloviny, které jsou hojně obsaženy v kůrách stromů jako je vrba či dub. Ale vysokou stahující schopnost má i obyčejný řebříček.
Stimuluje tvorbu trávicích enzymů a je nepostradatelný při poruchách trávení a zažívání. V této skupině jsou asi nejznámější pelyněk nebo chmel.
Pomáhá zlepšit kvalitu zažívání, protože snižuje potíže s plynatostí. Zkvalitňuje tím celý proces trávení. Účinnými pomocníky jsou chmel, rozmarýn, libeček nebo i levandule.
Slizotvorné látky zklidňují a chrání tkáně, které byly zničené nebo podrážděné. Příkladem je lipový květ, plicník nebo sléz a proskurník.
Podporuje vylučování patogenů pokožkou, tedy pocením. Potopudný účinek může být v důsledku zklidňující nebo stimulující – podle použité byliny. Nejčastěji užívaný je asi lipový květ nebo květ černého bezu.
Zvyšuje tvorbu a tok moči, při dlouhodobém užívání je potřeba ochránit tkáně přidáním slizotvorných bylin, aby nedošlo k podráždění vlivem zvýšeného provozu. Ždímat vodu z těla je zkrátka potřeba s velkou opatrností. Mezi silné zástupce se řadí březové listí nebo přeslička.
Podporuje tok krve v oblasti pánevního dna, zcela jistě nevhodné používat v těhotenství! Příkladem může být řebříček nebo pelyněk.
EXPECTORANT
Pomáhá uvolnit hlen z dýchacích cest, ale často zároveň uvolňuje patogenní hlen v genitální oblasti u žen. Příkladem může být borovice, květ černého bezu nebo i obyčejný křen.
Posiluje a tonizuje játra, stimuluje jejich sekreční činnost. Příkladem je pelyněk, chmel nebo řebříček.
IMMUNE-STIMULANT
Stimuluje vnitřní imunitní systém organismu. Opět jde spíše o informativní kategorii, než abychom se podle ní mohli striktně řídit. Imunita je zkrátka příliš široký pojem a různé případy mohou vyžadovat odlišný způsob stimulace. A pozor, tuto kategorii nelze zaměnit s účinkem STIMULANT.
LYMPHATIC
Povzbuzuje přirozený tok lymfy a tím napomáhá odvodu škodlivin z těla. Často jde ruku v ruce s účinky DIAPHORETIC nebo DIURETIC. Příkladem je přeslička, lipový květ nebo květ černého bezu.
Ovlivňuje nervový systém, například zvýšenou výživou nebo zklidněním. Je potřeba říct, že do této skupiny se řadí rovněž toxiny, které mohou být pro centrální nervový systém kritické. Příkladem harmonizačních bylin může být meduňka nebo třezalka, vyživujích plod černého bezu, a toxických například konvalinka, která může být v kontrolovaných případech účinným tonikem na srdce. Ale paralyzuje centrální nervový systém, proto by ji nikdo neměl užívat bez odborného dozoru!
Zvyšuje cirkulaci energie v těle a v drtivé většině případů zároveň tělo prohřívá. Skvělé pro oběhové potíže. Nejznámější stimulanty najdeme v kuchyni – skořice, hřebíček, ale i zázvor, jalovec či křen.
TONIC
Široká skupina, posilující buď nějaký konkrétní orgán či oblast těla, nebo tělo jako celek. Srdečním tonikem je například hloh, dýchacím tonikem borovice či mateřídouška, zatímco tonikem na ženské pohlavní orgány může být maliník nebo kontryhel.
Opravuje a zklidňuje zanícené nebo poškozené tkáně, a to jak vnitřně (sliznice) nebo i vně (kůže). Hojení může probíhat buď za pomoci stahujících látek (ASTRINGENT) nebo za pomoci slizotvorných látek (DEMULCENT). Bez ohledu na metodiku je výsledkem zhojená tkáň. K hojivým bylinám se hodí uvést příklady jako je řebříček, kostival, sléz nebo lopuch.
1 komentář: „Účinky“