Únava

Pokud je únava způsobena nedostatkem spánku, živin či tekutin, pokuste se nejprve tělu splnit tyto jeho základní požadavky. Únava může být způsobena i nedostatkem pohybu, protože v lenošném stavu tělo přepne na úsporný režim a to často znamená útlum rozsahu dýchání. V přidušeném stavu je pak tělo unavené a my frustrovaní. Otevřít okno nebo jít na chvíli ven a zhluboka dýchat může takovou únavovou krizi rychle překonat.

Těžká a tučná strava s nedostatkem čerstvých surovin nárokuje většinu energie do trávicího traktu a nám jí pak k běžným činnostem tolik nezbývá. Odlehčete stravu, zařaďte do jídelníčku čerstvou zeleninu a těžko stravitelná jídla doplňujte bylinami ze skupiny BITTER (usnadňují trávení), HEPATIC (stimulují játra) a/nebo CARMINATIVE (pomáhají zbavit plynů ve střevech). Pokud cítíme, že máme tělo zanesené dlouhodobě, zkusíme nastartovat čištění krve bylinami ALTERATIVE. S těmi začínáme zvolna a vhodnou bylinu vybíráme s ohledem na její další účinky, abychom si dobře míněným úmyslem víc neuškodili.

Únava může být i příznakem toho, že se tělo zaměstnává bojem s nepřítelem, který zatím není zjevný. Nic nezkazíme, když podpoříme tělo zvýšeným příjmem antioxidantů, které posilují ochranu zdravých tkání (zvyšují jejich imunitu). Významným antioxidantem je vitamin C, který nám většinou chybí po dlouhé zimě a to je jedním z důvodů tzv. jarní únavy. Příklady bylin z této skupiny a jejich vhodné aplikace najdete na stránce ANTIOXIDANT.

Fyzickou únavu můžete pociťovat i tehdy, pokud prožíváte psychický stres a nervové vypětí spotřebovává velkou část dostupné energie. V takovém případě je dobré zkombinovat byliny ze skupiny NERVINE třeba s kapkami dr.Bacha, které cíleně pracují s různými stavy psychické nerovnováhy. A u stresu dvojnásob platí, že pohyb na čerstvém vzduchu je půl úspěchu.

Pokud potřebujeme unavené tělo krátkodobě vybudit k činnosti, sáhneme do skupiny STIMULANT. Postupujeme uvážlivě, protože dlouhodobá stimulace může zakrývat skutečnou příčinu únavy a oddalovat její řešení. Stimulanty volíme až na posledním místě a opatrně i s ohledem na to, že většinou prohřívají organismus, což třeba v parném létě nemusí být žádoucí. A není to žádoucí ani tehdy, když tělo například bojuje s nějakým vnitřním nepřítelem a snaží se ho zatlačit do kouta. Unáhlenou stimulací bychom nákazu mohli zbytečně roznést i do zdravých tkání.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s