Vratič

vratic_logoNápadný svými výrazně žlutými květy, přitahuje pozornost lidí od pradávna. Dříve se řadil k chryzantémám, dnes mu patří latinský název Tanacetum vulgare. V angličtině najdete přiléhavé jméno „zlaté knoflíky“, protože přesně tak květy vratiče vypadají. Knoflíkové květenství často v širokém pásu lemuje hluchá prostranství kolem silnic, takže se můžete vratičem potěšit i z oken autobusů nebo aut.

S vratičem je vůbec lepší těšit se na dálku než zblízka. A s doporučovanou ochutnávkou bych si to u vratiče dvakrát rozmyslela!! Obsahuje vysoké množství neurotoxického thujone, o kterém byla zmínka už u pelyňku. Vratič je v tomto ohledu zhruba 3x bohatší než pravý pelyněk, tak pozor na něj!

Právě toxicita vratiče vedla v minulosti k jeho používání proti vnitřním parazitům, ale od toho se dnes upustilo a já bych do toho nešla ani za nic!

Vratič je nebezpečný pro těhotné ženy, od středověku se používal k vyvolání potratu. I tady mám za to, že druhotné účinky v podobě neurotoxického jedu za to riziko nestojí, zákony a lékařská péče jsou dnes liberální a není třeba se uchylovat k pokoutním praktikám.

A tak co s vratičem, když prakticky vylučuji jeho vnitřní užití?

Aplikace

Repelent – vratič silně odpuzuje hmyz nejrůznějších druhů, včetně komárů a molů. Sušenou kytici si můžete zavěsit do skříně a moli zděšeně prchnou k sousedům. A nebo vratič naložte do alkoholu a jeho roztokem se postříkejte před výletem do lesa nebo přilehlých mokřin. Kombinace s dalšími bylinami neuškodí, ale i samotný vratič má nezpochybnitelnou sílu.

Zajímavostí je, že vratič se kvůli schopnosti odhánět parazity masivně používal v pohřebnictví. Dával se přímo k nebožtíkům do rakví a nenápadně se přimíchával do květinových věnců v okolí.

Mast –  vratičovou mast lze dobře použít na revmatické potíže a nebo jako součást proti-plísňových opatření.

Sumarizace účinků:

Antifungal  antifungal antifungal antifungal

Hepatic  hepatic hepatic hepatic_pul

Nervine  nervine nervine nervine_pul

Tonic*  tonic_pul

Vulnerary  vulnerary vulnerary_pul

Emmenagogue  emmenagogue

Celková energie prohřívající  energie_horko

Převažující chuť hořká  chut_horka

* posiluje výron žluči

Barometr bezpečnosti: 5. Nebezpečné rostliny (extrémně důležité je dávkování, raději pod odborným dohledem)