Třezalka

trezalka_logo

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Výrazné žluté květy třezalky skrývají kouzlo. Promněte je mezi prsty a zůstanou potřísněné červeno-fialovou tekutinou. A právě tohle barvivo obsahuje unikátní léčivé komponenty třezalky tečkované. Tišící látky nahořklé chuti, které jsou balzámem na pocuchané nervy.

Obvykle o třezalce říkám, že je to laskavá a velmi komplexní trenérka. Dovede pomalu a trpělivě rozhýbat všechno, co je v těle zatuhlé. Vnější svalstvo a nebo to vnitřní, jako jsou svaly zažívacího nebo dýchacího traktu.  Jen se na třezalku nesmí spěchat. Potřebuje k dosažení výsledků klid a čas, ale totéž sama nabízí.

Třezalka zmírňuje výkyvy nálad, způsobených hormonálními změnami nebo vnějšími faktory. Při odstraňování různých druhů napětí nemá třezalka mezi hojně rostoucími bylinami konkurenci.

Aplikace

Přímá konzumace – třezalka patří k bylinám, které můžete konzumovat přímo. Ozvláštnit letní salát čerstvými květy, nebo ty suché nadrtit a přidávat kamkoli do jídla během celého roku. Třezalka má svou typickou mírně nahořklou chuť, ale nepřehluší chuť oblíbeného jídla. Je to nejefektivnější způsob jak zklidnit tělo i mysl.

Tinktura – v alkoholu třezalka uvolní především třísloviny a hořčiny, takže je pomocníkem v oblasti trávení a peristaltiky střev. Ale stále platí, že na svou práci potřebuje klid a čas. V případech akutního problému je lepší sáhnout pro jiné byliny.

Čaj – nepatří k nejlepším metodám, jak z třezalky dostat maximum. Pochopitelně to neznamená, že by nefungoval! Ale už tak pomalou třezalku v účincích ještě zpomaluje.

Koupel – třezalková koupel je vynikajícím relaxantem na unavené svalstvo. Pomůže uvolnit napětí a připravit tělo k opětovnému pohybu. A právě ta druhá část je přidanou hodnotou, která třezalku odlišuje od bylin s efektem pouhého uvolnění (jako je například levandule).

Mast – v případě třezalky je nejdůležitější infúze v oleji. Můžete ji připravit z čerstvých (důkladně ovadlých) nebo sušených květů několikatýdenním louhováním v kvalitním například slunečnicovém oleji. Výsledkem je temně červený olej, kterému se přezdívá „krev svatého Jana“. Ze sušených květů nebude barva intenzivní, ale účinky budou dostačující. Třezalkový olej se použije buď přímo nebo jako základ do odvozených mastí a mýdel. Má protizánětlivé účinky, je skvělý na popraskanou nebo popálenou pokožku, na jizvy nebo jako masážní olej pro uvolnění přetaženého nebo zatuhlého svalstva. Třezalkový olej můžete použít i vnitřně, stačí po kapkách. V takovém případě pomáhá trávit tuky a bílkoviny, a celkově zklidňuje proces trávení.

Mýdlo – třezalkové mýdlo, odvozené od dobře připravené infúze, je vynikající pomocník do relaxačních koupelí. Protizánětlivé vlastnosti ho dále předurčují pro všechny typy podrážděné pokožky včetně pubertálních obličejů (akné).

Sumarizace účinků:

Alterative  alterative alterative_pul

Astringent  astringent

Diuretic  diuretic

Bitter  bitter

Hepatic  hepatic hepatic_pul

Nervine  nervine nervine

Emmenagogue  emmenagogue_pul

Anti-inflammatory  anti_inflammatory anti_inflammatory anti_inflammatory anti_inflammatory

Celková energie ochlazující  energie_chlad_pul

Převažující chuť svíravá  chut_svirava_pul

Barometr bezpečnosti: 4. Rostliny pro akutní péči (rychle upravují tělesné procesy, omezená doba podávání)

 

2 komentáře: „Třezalka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s