Pelyněk

pelynek_logoV léčitelství se používá pelyněk pravý (Artemisia absinthum) a pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris). Přestože jsou jejich základní rysy obdobné – oba pelyňky jsou hořké a prohřívající, škála jejich účinků se liší stejně jako je v přírodě obvykle nenajdete vedle sebe. Pravý pelyněk je podle mého soudu trochu „rozmazlenější“, zatímco pelyněk černobýl je prakticky plevel.

Pravý pelyněk je celebritou i kvůli legendám o absintu, který se z něj vyrábí. Dlouhá desetiletí byl tento alkohol na indexu jako jedovatý, protože pelyněk obsahuje neurotoxický thujone, kterému jsou připisovány halucinogenní účinky. Přísné normy dnes thujone v absintu regulují, takže si dříve pořídíte opičku než halucinaci 😋

Lidový pelyněk černobýl obsahuje thujone v zanedbatelném množství a možná i proto je neprávem přehlížen. V magii měl ale vždycky přednost, dokonce se mu přezdívá černá šalvěj pro schopnost vyhánět zlo a chránit před ním lidi i prostory. Což má i medicínskou podstatu, protože pelyněk černobýl na rozdíl od pelyňku pravého silně dezinfikuje.

Pelyněk černobýl se také používá při tzv. moxování, které v češtině získalo ne úplně šťastný název požehování. Jde o to, že se léčivá síla pelyňku (včetně jeho prohřívacího efektu) soustředí do přesného bodu na orgánové dráze podle čínské medicíny, nad kterým se pelyněk spaluje. Je to mocná zbraň a člověk by měl aspoň trochu vědět co dělá než začne s moxováním experimentovat.

Další aplikace

Tinktura – pelyněk černobýl nemá absintové kouzlo, ale velmi dobře poslouží při žaludeční nevolnosti a při potížích s trávením nebo jmenovitě se žlučníkem. Rovněž dokáže rozproudit energii v oblasti pánevního dna se všemi výhodami i výstrahami.

Ocet – kdo z nějakého důvodu nemůže pít alkohol a tinktura je pro něj nepřijatelná, může pelyněk macerovat v kvalitním octě a ten pak používat do obtížněji stravitelných jídel. Vepřová se zelím ocet snese stejně jako tlačenka s cibulí.

Kapsle – pelyněk si také můžete nadrtit a nacpat jimi želatinové kapsle, které snadno koupíte ve většině lékáren. Budete mít svou „medicínu“ vždycky při ruce a nezabere skoro žádné místo. Pelyňkové kapsle jsou dobrou volbou pro pohotovostní krabičku.

Mast, mýdlo – pelyněk černobýl může být platnou součástí prohřívacích, stahujících a dezinfekčních mastí a odvozených mýdel. S důrazem na slovo dezinfekční. Pelyňkové (nebo kopřivové) mýdlo je ideální jako prevence proti virovým onemocněním typu žloutenka.

Sumarizace účinků pelyněk černobýl:

Antibacterial  antibacterial

Antiviral  antiviral antiviral antiviral antiviral_pul

Antioxidant  antioxidant_pul

Astringent  astringent astringent_pul

Bitter  bitter bitter_pul

Hepatic  hepatic hepatic hepatic hepatic

Nervine  nervine_pul

Emmenagogue  emmenagogue_pul

Anti-inflammatory  anti_inflammatory

Celková energie prohřívající  energie_horko energie_horko energie_horko_pul

Převažující chuť hořká  chut_horka

Barometr bezpečnosti: 4. Rostliny pro akutní péči (rychle upravují tělesné procesy, omezená doba podávání)

 

Sumarizace účinků pelyněk pravý:

Alterative  alterative alterative alterative_pul

Antiviral  antiviral antiviral

Bitter  bitter bitter bitter bitter_pul

Hepatic  hepatic hepatic hepatic hepatic_pul

Tonic*  tonic tonic tonic tonic_pul

Vulnerary  vulnerary

Emmenagogue  emmenagogue emmenagogue_pul

Celková energie prohřívající  energie_horko energie_horko energie_horko_pul

Převažující chuť hořká  chut_horka chut_horka chut_horka chut_horka

*posiluje trávení

Barometr bezpečnosti: 5. Nebezpečné rostliny (extrémně důležité je dávkování, raději pod odborným dohledem)

5 komentářů: „Pelyněk

  • vikaherbs píše:

   Dobrý den, bohužel Vám nedokážu poradit a je mi to líto. Já si bylinková mýdla pro vlastní potřebu vyrábím sama, ale ani tak mi aktuálně žádné pelyňkové neleží v šuplíku. Letos jsem skoro všechen nasbíraný pelyněk spotřebovala do vykuřovadel v nejrůznějších kombinacích.
   Snad se Vám podaří pelyňkové mýdlo někde objevit a nebo šikovně nahradit. Držím palce! Ivana

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s