Lipový květ

lipovykvet_logoLípa srdčitá (Tilia cordata) a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) jsou u nás nejrozšířenější a v době květu o sobě dávají znát intenzivní vůní a často i hučením včel, které se na hojných květech činí.

Květ lípy nejen silně voní, ale má také silné účinky. Především potopudné (DIAPHORETIC), ale také bolest utišující (ANALGESIC) a slizotvorné (DEMULCENT). Lipový květ je protizánětlivý a podporuje rychlejší tok lymfy. Taková kombinace lipový květ předurčuje k boji proti nachlazení a zánětů horních cest dýchacích. Díky potopudnému účinku dokáže celkem rychle srazit horečku, zejména pokud má virového původce.

Aplikace

Čaj – lipový čaj byl jedním z prvních, které jsem jako dítě byla nucena pozřít při nachlazení. Dodnes mám v hlavě maminčina slova „Musíš se pořádně vypotit!“. A přesně na to je lipový květ nejlepší. Aby byla potní kúra co nejvydatnější, je třeba pít čaj opravdu horký. Čím chladnější čaj z lipového květu konzumujeme, tím více se potopudný účinek mění na močopudný. V pozdějších fázích nemoci čaj ztišuje bolest a chladivým slizem hojí zanícenou tkáň v hrdle a dýchacích cestách. Uvolňuje co bylo v křeči. Jako u všech čajů, které podporují odvádění tekutin z těla, je důležité přijímat zvýšené množství tekutin, aby nám tělo tím léčením úplně nevyschlo.

Koupel – slizové látky, obsažené ve výluhu z květu lípy, jsou hojivé i při vnější aplikaci na tělo. Pokud máme suchou nebo podrážděnou pokožku, je lipový květ vhodnou přísadou do koupele. V takovém případě nejdříve uvaříme čaj, aby se slizové látky mohly uvolnit, a teprve po nějaké době (cca 10 minut pokud máme sušené květy a 20 minut, pokud pracujeme s čerstvými) výluh nalijeme do vany. Taková koupel bude nejen hojivá, ale i příjemně voňavá.

Koupel na vlasy – světlé vlasy milují lázeň z lipového květu! Heřmánek je možná více profláknutý, ale to neznamená, že je lípa méně účinná. Při dlouhodobém užívání pomáhá opravit poškozené vlasy. Vrací jim pružnost a ty jemné krůček po krůčku posiluje.

Mast – lipový květ používám spíš v kombinacích než samostatně, přesto je vydatným pomocníkem do zklidňujících mastí na podrážděnou nebo ekzematickou pokožku.

Mýdlo – také do mýdla používám lipový květ spíše v kombinacích, a to především s březovým listím do vysoce efektivního mýdla na vlasy, nebo s jitrocelem a kontryhelem do mýdel pro intimní ženskou hygienu. Tam lipový květ pomáhá vyhánět nepříjemné výtoky.

Sumarizace účinků:

Analgesic  analgesic analgesic analgesic

Demulcent  demulcent demulcent demulcent demulcent

Diaphoretic  diaphoretic diaphoretic diaphoretic diaphoretic diaphoretic

Diuretic  diuretic

Vulnerary  vulnerary

Anti-inflammatory  anti_inflammatory anti_inflammatory anti_inflammatory anti_inflammatory

Antipyretic antipyretic antipyretic antipyretic

Lymphatic  lymphatic lymphatic lymphatic_lymphatic_pul

Celková energie vysušující  energie_sucho energie_sucho energie_sucho_pul

Převažující chuť sladká  chut_sladka

Barometr bezpečnosti: 2. Výživná tonika (specifické účinky, lze podávat dlouhodobě, každodenně)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s