Jitrocel

jitrocel11_logo

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) a jitrocel větší (Plantago major)

Oba druhy jitrocele jsou léčivé, oba mají podobné účinky. Jitrocel je z podstaty šťavnatá rostlina, obsahuje slizové látky, kterými hojí naše tělo na více frontách.

Při vnější aplikaci zklidňuje a ochlazuje pokožku poštípanou nejrůznějším hmyzem, ale pro svou hojivou sílu a protizánětlivé vlastnosti se dá úspěšně použít i na řezné rány, pohmožděniny a záněty kůže. V tomto ohledu je užitečným společníkem řebříčku, zjemňuje jeho nekompromisní účinky.

Vnitřně se jitrocel používá hlavně při zánětech horních cest dýchacích, protože uvolní nadbytečný hlen a zároveň uklidní podrážděnou sliznici. Chrání před dalším šířením nákazy v těle, zejména pokud je bakeriálního původu.

Aplikace

Obklad – čerstvě utržený list rozemneme a přiložíme přímo na postižené místo. Uvolněná štáva zahojí co je potřeba a samotný list přikryje ránu jako bezpečná náplast. Mám vynikající osobní zkušenost, když jsem včelí bodnutí na místě ošetřila listem jitrocele a řebříčku. A přestože jsem celý život trpěla na včely alergií, rána ani nenatekla.

Čaj – jemná a mírně nasládlá chut čaje zpříjemní léčivé účinky, zejména při nachlazení, kašli, zánětech horních cest dýchacích. Vhodný doplněk dalších bylin s podobným účinkem.

Sirup – kombinace jitrocelu s cukrem a citrónem umocní jeho schopnosti hojit a zklidňovat dýchací trakt. Navíc je taková sladká medicína mnohem přijatelnější pro děti a řadu dospělých. S podáváním sirupu je vhodné začít okamžitě při prvních náznacích nachlazení či kašle, později už by jeho účinnost nemusela být dostatečná.

Tinktura –  jitrocel umí obtisknout své léčivé schopnosti i do alkoholu, a především v kombinaci s dalšími bylinami mnohem účinněji než sirup hojí zanícené hrdlo. V závislosti na použité kombinaci bylin může taková tinkutra s jitrocelem vhodně zklidňovat i zanícená střeva nebo urogenitální trakt.

Mast – jitrocelová mast se dobře uplatní na hojení ran, otoků či zhmožděnin, podle závažnosti doplníme mastí z řebříčku. Samostatně je skvělá na plet, zejména pokud potřebuje vyčistit a zvlhčit. V kombinacích s dalšími bylinami dává vzniknout celé řadě hojivých mastí pro ekzematiky. Vždy se uplatní i její antibakteriální složka, kterou chrání pokožku před infekcemi.

Mýdlo – jitrocelové mýdlo je jemné, vláčné a dobře chrání sliznice, proto je vhodné například pro intimní hygienu nebo obecně pro velmi citlivou pleť.

Sumarizace účinků:

Antibacterial  antibacterial

Demulcent  demulcent_pul

Expectorant  expectorantjpg expectorantjpg_pul

Vulnerary  vulnerary

Anti-inflammatory  anti_inflammatory anti_inflammatory anti_inflammatory anti_inflammatory anti_inflammatory_pul

Lymphatic  lymphatic lymphatic_lymphatic_pul

Celková energie zvlhčující  energie_vlhko_pul.

Převažující chuť sladká  chut_sladka chut_sladka_pul

Barometr bezpečnosti: 1. Živiny (lze konzumovat podle chuti, každodenně, dlouhodobě, bez vedlejších účinků)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s