Jetel

jetel_lucni_smallRůžové hlavičky lučního jetele (Trifolium pratense) jsou plné sladkého nektaru, který jsem mlsala už jako malá holka. A takové mlsání mohu doporučit i jako dospělá 😃

Jetel ve svém nektaru obsahuje množství léčivých „slizů“, které hojí tkáně zvenčí i zevnitř. Zvlhčí co je suché a zklidní co je podrážděné. Ideální na suchou nebo svědivě ekzematickou pokožku, při respiračních nebo gynekologických obtížích.

Šikovná kombinace minerálů (draslík, vápník, hořčík) posílá jetel ženám pro snížení PMS a při klimakterických obtížích. Jetel navíc obsahuje látky, které stimulují tvorbu vlastního estrogenu. Podílí se na snížení úzkostí, únavy a křečí, mírně snižuje krevní tlak a zvyšuje imunitu.

Aplikace

Čaj – jetel je v čaji chutný a bezpečný, nemůžete se jím předávkovat, ale můžete ho časem vnímat jako nudný. Proto se nebojte experimentovat s kombinacemi. Při péči o zanícené či zahleněné hrdlo použijte například kombinaci s černohlávkem nebo podbělem, pro posílení ženských záležitostí jetel dobře spolupracuje s kontryhelem.

Sirup – sladký jetel skvěle funguje v sirupech proti nachlazení, samotný ale nemá dost síly. Použijte kombinaci s jitrocelem, černohlávkem a třeba echinaceou.

Koupel – jetelový nálev ulevuje od svědění a zvlhčuje přesušenou tkáň, dobře funguje v kombinaci s měsíčkem na unavenou a „zašedlou“ pleť. Jetel lze také úspěšně využít v sedacích koupelích pro ženy (například při obtížích s gynekologickými infekcemi), nejlépe v kombinaci s kontryhelem.

Sumarizace účinků:

Demulcent  demulcent

Expectorant  expectorantjpg_pul

Tonic*  tonic tonic tonic_pul

 Celková energie zvlhčující  energie_vlhko

Převažující chuť sladká  chut_sladka chut_sladka chut_sladka_pul

*posiluje pohlavní orgány

Barometr bezpečnosti: 1. Živiny (lze konzumovat podle chuti, každodenně, dlouhodobě, bez vedlejších účinků)

1 komentář: „Jetel

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s