Růžové hlavičky lučního jetele (Trifolium pratense) jsou plné sladkého nektaru, který jsem mlsala už jako malá holka. A takové mlsání mohu doporučit i jako dospělá 😃
Jetel ve svém nektaru obsahuje množství léčivých „slizů“, které hojí tkáně zvenčí i zevnitř. Zvlhčí co je suché a zklidní co je podrážděné. Ideální na suchou nebo svědivě ekzematickou pokožku, při respiračních nebo gynekologických obtížích.
Šikovná kombinace minerálů (draslík, vápník, hořčík) posílá jetel ženám pro snížení PMS a při klimakterických obtížích. Jetel navíc obsahuje látky, které stimulují tvorbu vlastního estrogenu. Podílí se na snížení úzkostí, únavy a křečí, mírně snižuje krevní tlak a zvyšuje imunitu.
Aplikace
Čaj – jetel je v čaji chutný a bezpečný, nemůžete se jím předávkovat, ale můžete ho časem vnímat jako nudný. Proto se nebojte experimentovat s kombinacemi. Při péči o zanícené či zahleněné hrdlo použijte například kombinaci s černohlávkem nebo podbělem, pro posílení ženských záležitostí jetel dobře spolupracuje s kontryhelem.
Sirup – sladký jetel skvěle funguje v sirupech proti nachlazení, samotný ale nemá dost síly. Použijte kombinaci s jitrocelem, černohlávkem a třeba echinaceou.
Koupel – jetelový nálev ulevuje od svědění a zvlhčuje přesušenou tkáň, dobře funguje v kombinaci s měsíčkem na unavenou a „zašedlou“ pleť. Jetel lze také úspěšně využít v sedacích koupelích pro ženy (například při obtížích s gynekologickými infekcemi), nejlépe v kombinaci s kontryhelem.
Sumarizace účinků:
Demulcent 
Expectorant 
Tonic*

Celková energie zvlhčující 
Převažující chuť sladká

*posiluje pohlavní orgány
Barometr bezpečnosti: 1. Živiny (lze konzumovat podle chuti, každodenně, dlouhodobě, bez vedlejších účinků)
1 komentář: „Jetel“