Černý bez – květ

Ikvetbezu_ogoČerný bez (Sambucus nigra) je nenáročný keř, který s oblibou vymetá škarpy a rumiště. Na jaře neomylně poutá pozornost bělavými talíři květů, které lákají na pylovou pochoutku včely z daleka, na podzim se větve prohýbají pod tíhou černofialových bobulí. Velkou léčivou silou disponují květy i plody, nicméně v těle účinkují trochu odlišně, proto jsem jim udělila samostatné pozice.

Květ působí především v oblasti plic, ledvin a kůže.

Aplikace

Přímá konzumace – voňavá a zajímavá chuť květů mě naučila používat je čerstvé i sušené bez dalších zvláštních úprav. Jsou skvělé v kombinaci s tvarohem či jogurtem a to třeba i jako náplň do buchet. Přímou konzumací se nemůže rozvinout celá přítomná škála účinných látek, ale lepší něco než nic.

Kosmatice jsou také formou přímé konzumace květů černého bezu, ale já si už mnoho let na smažená jídla nepotrpím. Nicméně s nostalgií vzpomínám na svatý týden před maturitou, kdy jsem spolužákovi kosmatice připravila a on jen nevěřícně kroutil hlavou, jestli fakt budeme jíst to „bejlí“. Nakonec si pochutnal! A kdo snad neví, co kosmatice jsou, jedná se o květy černého bezu namočené v těstíčku a usmažené zprudka v oleji. Variant na těstíčko je mnoho, ale základem je vejce, mouka, sůl a trochu mléka nebo vody. Někdo používá pivo.

Čaj – horký čaj z květů černého bezu patří k důležitým potopudným nástrojům (DIAPHORETIC). Pokud se při nachlazení a horečce potřebujeme dobře vypotit, pak je to vždy buď květ z lípy nebo z černého bezu. Takový čaj zároveň snižuje tvorbu hlenu, která téměř vždy nachlazení doprovází (ANTICARRHAL). Ztišuje bolest (ANALGESIC) a uklidňuje zanícené tkáně (DEMULCENT). Zároveň obsahuje složky, které chrání před šířením infekce uvnitř těla, zejména při virových nákazách jako je chřipka (ANTIVIRAL). Čaj z květů černého bezu je i trochu močopudný (DIURETIC), takže nás nepřímo nutí doplňovat vyloučené tekutiny.

Jako bonus čaj pomáhá snižovat horečku (ANTIPYRETIC) a zvýšené proudění tekutin se projeví i v lepším toku lymfy (LYMPHATIC). Na více úrovních tak dochází ke zrychlenému odvodu patogenů z těla.

Kromě jasných situací jako je nachlazení můžeme čaj z květů černého bezu použít i do směsí, které pomáhají při zahánění infekcí v ženských partiích. I tam se může hodit vlastnost zmenšit tvorbu hlenu a zklidnit zanícenou tkáň. Květ černého bezu je rovněž pomocníkem při prevenci proti některým mykózám (ANTIFUNGAL).

Mýdlo – květ černého bezu je z výše uvedených důvodů skvělou volbou do mýdel pro ženskou hygienu, a také do mýdel pro ekzematickou pokožku. Dovede pleť zklidnit a vytvoří mikroklima, ve kterém se pokožka může snáze nadechnout. Pochopitelně je potřeba to vyzkoušet, protože těch mikrobreberek je strašná spousta a žádný nástroj není úplně univerzální.

Sumarizace účinků:

Adaptogenic  adaptogenic adaptogenic adaptogenic

Analgesic  analgesic analgesic_pul

Anticarrhal  anticarrhal anticarrhal anticarrhal anticarrhal anticarrhal

Antiviral  antiviral antiviral antiviral

Antifungal  antifungal antifungal antifungal_pul

Demulcent  demulcent demulcent

Diaphoretic  diaphoretic diaphoretic diaphoretic

Diuretic  diuretic diuretic

Expectorant  expectorantjpg expectorantjpg expectorantjpg expectorantjpg_pul

Nervine  nervine nervine_pul

Lymphatic lymphatic lymphatic lymphatic lymphatic_lymphatic_pul

Antipyretic antipyretic antipyretic antipyretic

Celková energie vysušující  energie_sucho energie_sucho energie_sucho_pul

Převažující chuť sladká  chut_sladka chut_sladka chut_sladka_pul

Barometr bezpečnosti: 2. Výživná tonika (specifické účinky, lze podávat dlouhodobě, každodenně)

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s