Tujón je kujón

Tujón nebo častěji thujon je rostlinný neurotoxin, proslavený díky absintu – vysokoprocentnímu alkoholu, opředenému tajemstvím a legislativními postihy. Úplný zákaz výroby a prodeje nahradila přísná regulace hladiny právě zmíněného thujonu.

Ačkoli se prokázalo, že thujon není halucinogen, pořád patří mezi toxiny, ovlivňující centrální nervovou soustavu. Jeho příjemně mentolová vůně může svádět ke konzumaci, ale ta pak působí svalové křeče, silné podráždění trávicího traktu, případně bezvědomí. Kromě účinků na nervovou soustavu thujon aktivuje prokrvení pánevního dna, proto byliny s thujonem tvořily odedávna základní výbavu léčitelek a porodních bab – ať už k vyvolání porodu nebo potratu. Zlaté pravidlo říká, že thujon nepatří do rukou nikomu, kdo nemá potřebné zkušenosti. Jed sice může být lékem, ale musíte mít znalosti o souvislostech a dávkování.

Nebude náhodou, že bylinám s thujonem byla přisuzována i mocná síla ochrany proti zlým duchům a nečistým silám. Potvrzuji, že na čištění prostoru používám vykuřování pelyňkem, šalvějí nebo vratičem. Samotná šalvěj pro mé potřeby bývá slabá, proto jsem se naučila hlavně na pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris). Vyrábím si jednoduché vykuřovací tyčinky, do kterých nacpávám pelyněk buď čistý, nebo s různými přísadami jako je máta, dobromysl, růže a jiné. Proti nejvíc vlezlým energiím se mi osvědčila kombinace s vratičem. A to je opravdu účinná síla, kterou následně několik dní z celého bytu větrám.

Nejznámější byliny s thujonem jsem již zmínila. Je to především pelyněk – ať už pelyněk pravý, který je stěžejní surovinou pro absint, nebo u nás hojně rostoucí a o něco málo bezpečnější pelyněk černobýl. Drsnou volbou je vratič (Tanacetum vulgare). Ale měli bychom vědět, že i taková šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má thujon ve svém arzenálu a zaslouží si proto zdravý respekt. Stejně tak řebříček (Achillea millefolium). Naštěstí se obě posledně jmenované byliny používají spíš v kombinaci s vodou, ve které je thujon obtížně rozpustný. Naopak v alkoholu se rozpouští více než ochotně.

Vědět je první krok. Opatrný experiment může následovat. Vykuřování je bezpečnější než konzumace a kromě užitku může přinést i zábavu. Začít můžete s vnějšími prostory, třeba na zahradě.

Případné otázky ráda zodpovím, pokud na to moje zkušenosti budou stačit.

Ivana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s