Výživná maska na vlasy

Příroda je plná nejrůznějších pomocníků pro vlasy. Většinu z nich si můžeme opatřit úplně zadarmo nebo doslova za pár korun. Investovat musíme jen čas a trpělivost. Výsledky se totiž dostavují pomalu, jednotlivé aplikace se krok za krokem sčítají. Jako se vším, je to o pocitu a hodně o zvyku. Osobně bych se k průmyslovým šamponům a kondicionérům vrátit nechtěla, ale nikomu je neberu.

Kdo chce nárazově uspokojit zvědavost, může sáhnout po vlasové masce. Hlavní složkou jsou ovesné vločky s nedostižnými vyživujícími vlastnostmi a kupou užitečných vitaminů a minerálů (vápník, křemík, fosfor, železo). Ovesné vločky vyživí vlasové kořínky, pohladí, vyživí a případně zklidní podrážděnou nebo ekzematickou pokožku hlavy. A vážně nestojí majlant.

Ovesné vločky rozemelte na jemnou moučku, případně je můžete po umletí ještě prosít jemným sítkem. Zvětší se aktivní povrch jednotlivých částic a taky se Vám při oplachování neucpe odpad.

Ovesná moučka je základem celé masky, její množství závisí od délky i hustoty vlasů. Na krátké husté vlasy počítejte zhruba 4 vrchovaté lžíce.

Milovníci bylinek mohou do suché hromádky vmíchat voňavé ingredience. Postačí otevřít kořenky a vsypat trochu majoránky nebo tymiánu, udělají svou práci více než dobře. Nebo zkuste použít levanduli (z praktických důvodů opět raději rozdrcenou), uděláte si zároveň zklidňující masku pro rozbouřenou nebo roztěkanou mysl.

Výživnou hodnotu masky zvýšíte přidáním kvalitního oleje. Na ty 4 vrchovaté lžíce ovesné moučky by jedna lžíce oleje měla stačit. Doporučuji kokosový olej – panenský pro ty, komu nevadí jeho intenzivní vůně. Pak ale nemá smysl kombinovat s bylinkami, kokos všechno přetluče. Já používám kokosový olej zbavený charakteristické vůně, zato přetvořený do bylinné infůze. Aktuálně mám v kokosovém oleji naložený loňský kostival a těžím z jeho schopnosti napravovat co je poškozené. A to jsem použila pouze list a květ, nikoli kořen.

Kromě kokosového oleje mohou fajnšmekři použít brutnákový nebo pupalkový olej, a nebo taky olej nimbový. Ten je pro vlasy hotovým požehnáním, ale na můj vkus nepříjemně páchne. Kdo nemá nic z toho doma, vystačí si i s kvalitním olivovým olejem.

A teď je čas udělat z dosavadních ingrediencí mazlavé blátíčko, Nemělo by být ani příliš husté, ani příliš řídké. Husté až tvrdé by se špatně nanášelo, řídké by nepříjemně stékalo. Vlažnou vodu přidávejte raději postupně.

Volitelně můžete přidat i lžíci medu – pak budete potřebovat vody o něco méně. Směs bude lepkavější, což někomu nemusí být příjemné. Na druhou stranu taková směs obvykle z vlasů nestéká, drží jako přibitá.

Vše nechte chvíli odpočinout, aby se vločky pořádně nasákly.

Mezitím si umyjte nebo alespoň namočte vlasy, na suché to špatně chytá.

Blátíčko naneste rovnoměrně po celé hlavě a vmasírujte hezky až ke kořínkům, podobně jako když si mydlíte hlavu šampónem. Já používám jednorázové rukavice, protože nesnáším lepivost medu mezi prsty.

Zabalte do igelitu a pak do ručníku, nechte působit minimálně 20 minut, ale klidně i hodinku. Směs neobsahuje nic agresivního – pokud nejste alergičtí na med. Je to vlastně docela dobrá svačinka, zbylé blátíčko můžete dojíst. O kolika kupovaných přípravcích na vlasy to můžete říct?

Ovesnou masku pak stačí opláchnout, vlasy klasicky umýt a v ideálním případě ještě po umytí použít bylinný oplach. Podle typu vlasů můžete použít odvar z břízy, kopřivy, přesličky nebo vřesu. Často se doporučuje přidat i trochu jablečného octa, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že ne všechny vlasy ocet milují. Moje ho nechtějí, stejně jako se bouří proti kopřivě. Obojí je na moji citlivou povahu i pokožku příliš silné. Tak postupujte s rozvahou, vždycky existují i méně agresivní varianty.

Zkuste si proceduru užít. Cokoli děláme hravě, mívá dvojnásobný účinek 🙂

Držím palce!
Ivana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s