Barometr bezpečnosti

Taky jste se někdy ptali, jestli je užívání bylin bezpečné? Obecně platí – jak kdy, jak pro koho a především jak s tou kterou rostlinou. Vždycky je dobré skloubit znalost s opatrností a nepodcenit sílu bylin jenom proto, že u nich nerostou příbalové letáky.

Pár věcí stojí za zvážení než si s nějakou rostlinkou poprvé začneme.

Nejsem alergický/á?
Alergie se předem nedá s jistotou vyloučit, proto začínáme s malou dávkou a vyčkáme, zda se neobjeví nežádoucí účinky. To platí pro vnitřní i vnější použití!

Jaký je můj celkový zdravotní stav?
Tělo, které je relativně fit, většinou dobře unese i pár experimentů, pokud příliš neblázníme a nesnažíme se jít do krajností. S vážnými nebo dlouhodobými potížemi je vždy lepší navštívit lékaře a nesnažit se o samoléčbu.

Beru nějaké léky?
V tom případě velký pozor! Některé rostliny se nesnášejí s určitým typem léků. V dobré víře byste si kombinací obojího mohli uškodit.

Speciální péči by měli výběru léčivých rostlin věnovat těhotné či kojící ženy. Výběr a dávkování je pochopitelně nutné upravit pro děti a seniory.

Kde tedy začít, abychom se nemuseli bát?

Užitečným vodítkem může být pětistupňová škála bezpečnosti rostlin (barometr). Nejde o žádné striktní členění, dokonce se mohou názory na zařazení té které rostliny mírně lišit. Je to však jeden ze způsobů jak rozdělit léčivky do skupin podle bezpečnosti užití a já se chci o ten způsob s vámi podělit.

Barometr bezpečnosti rostlin

1. Živiny
Sem patří byliny, které můžeme konzumovat jako jídlo. Některé nacházíme běžně v receptech nebo na prodejních pultech. Nemají žádné vedlejší účinky, mohou se užívat podle chuti, klidně i každodenně a dlouhodobě. Obvykle obsahují důležité minerály a výživově hodnotné látky. Pro základní harmonizaci těla je to nejlepší a zároveň nejbezpečnější skupina rostlin.

Příklad: oves, jitrocel, kopřiva, jetel, fialka, list pampelišky, ptačinec, borůvčí, hluchavka, plod černého bezu a mnohé další.

2. Výživná tonika
Mezi první a druhou skupinou vede jen tenká linka, někdy je to otázka názoru. Každopádně i sem patří byliny, které obsahují především minerály a výživově hodnotné látky, a nemají žádné nebo skoro žádné vedlejší účinky. Mohou se užívat dlouhodobě a každodenně. Rozdíl je v tom, že tyto rostliny specificky působí na některý orgán nebo soustavu orgánů v těle  a to více nebo konkrétněji než v první skupině. Proto je tu prostor pro diskusi o zařazení, bez diskuse je však bezpečnost použití pro laiky, stačí vzít v potaz případnou alergii, zdravotní stav a medikaci.

Příklad: heřmánek, lípa, květ černého bezu, kořen pampelišky, kontryhel, řepík, plicník, máta, meduňka, popenec, sléz, fenykl, rozmarýn, levandule, šípek a další.

3. Stimulující tonika
Začínáme přitvrzovat, protože tady už se bez určitých znalostí neobejdeme. Rostliny této skupiny aktivně stimulují (nikoli pouze harmonizují) některý orgán nebo soustavu orgánů v těle. Při nesprávném použití nebo dávkování mohou mít nežádoucí vedlejší účinky.

Příklad: hloh, echinacea, skořice, hřebíček, kurkuma, ženšen, křen, šalvěj, srdečník, jalovec, ginko a další.

4. Rostliny pro akutní péči
Tady najdeme většinu léčivek, pro které saháme při konkrétním problému. Rostliny této skupiny dokážou relativně rychle upravovat některé tělesné procesy, ale je důležité respektovat omezenou dobu jejich podávání. Obvykle stačí dva týdny a pak je vysadit. To koresponduje s názvem skupiny – akutní péče taky netrvá déle.

Příklad: bříza, dubová kůra, pelyněk, přeslička, řebříček, podběl, třezalka, tužebník, puškvorec, jablečník a další.

5. Nebezpečné rostliny
Jak název napovídá, jde o velmi silné byliny, které mohou mít dost dramatické účinky – v dobrém i špatném. Extrémně důležité je dávkování, protože rozdíl mezi léčivým a smrtelným množstvím nemusí být veliké. Řada z těchto bylin je toxická a v žádném případě se nedoporučuje s nimi experimentovat! Jsou však praktickým dokladem toho, že odborné podání jedu může zachránit život.

Příklad: konvalinka, jmelí, vratič, kapraď samec a další.

A teď už vzhůru do nové bylinkářské sezóny, jaro je za dveřmi!
S láskou, Ivana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s