Rostlinné glycerity

jitrocelVedle alkoholových tinktur jsou glycerity další možností jak z rostlin získat koncentrát účinných látek s relativně dlouhou trvanlivostí. Jedná se o výluh čerstvých nebo sušených rostlin v glycerínu lékárenské (potravinářské) kvality. Obvykle se uvádí, že pokud výrobek obsahuje alespoň 55% glycerínu, uchová si své vlastnosti minimálně 12 měsíců aniž by se musel skladovat v lednici.

Glycerity jsou výbornou alternativou pro děti, zvířata a dospělé, kteří mají sníženou toleranci vůči alkoholu.

Já jsem měla z nějakého důvodu předsudky k práci s glycerínem. Tahle podivně vazká tekutina s výrazně sladkou chutí mi byla nepříjemná a ani můj vnitřní chemik to dlouho nedokázal přeprat.

Ale správně se říká, že odříkaného největší krajíc. Letos v létě se můj odpor ke glycerínu změnil na zvídavý zájem a otevřela jsem se jeho podmínečnému použití. Zatím jsem v experimentálním stádiu. Mám naložené rostliny a průběžně chodím ochutnávat 👍

Než jsem se však po hlavě vrhla do pokusničení, musela jsem si uvědomit, které účinné látky se do glycerínu efektivně uvolní. Neboli které rostliny jsou pro můj experiment nejvhodnější. A protože glycerín dobře rozpouští zejména saponiny, glykosidy a polysacharidy, sáhla jsem v první vlně mezi zvlhčující rostliny jako je ptačinec, jitrocel nebo plátky růže.

Do skleničky s jitrocelem jsem přidala i trochu slézu a divizny, protože tak vzniknou báječné kapky proti kašli a podrážděnému hrdlu. Sladké kapky bez cukru i bez alkoholu s intenzivní chutí všech obsažených rostlin. Už po pár dnech jsem na jazyku cítila dominantní jitrocel, a po dalších pár dnech se přidaly květinové tóny slézu i specificky „chlupatá“ chuť divizny. Nemůžu se dočkat až uplyne 6 týdnů a bude hotovo!

Plátky růží v další sklenici začaly měnit průzračnou barvu glycerínu prakticky okamžitě. Přestože by růžový glycerit mohl úspěšně fungovat jako součást harmonizačních kapek na zjitřené emoce, plánuji jeho využití spíše v kosmetických produktech.

Kouzlo ptačince jsem objevila až nedávno, ale už jsem se do něj stihla zamilovat. Obyčejný a všudypřítomný plevel šťavnaté chuti, k prasknutí nadupaný vitamíny a minerály. Samozřejmě je ideální k přímé konzumaci. Kdo se na ptačinci pase dlouhodobě, promazává své klouby a pracuje na prevenci před artritidou. Já chci glycerit z ptačince použít pro kosmetické účely kvůli jeho schopnosti zvlhčit a vyživit pokožku, stejně jako zahojit drobná poranění. Už teď je fantasticky zelený a chutná přesně jako čerstvá rostlina, jen hodně přeslazená 😋

Pro kosmetické účely jsem naložila i květ koňského kaštanu (jírovec maďal). Má antifungální účinky a tak část použiji do krému na chodidla, a část nechám spolupracovat s kaštanovou tinkturou (plod stejného stromu naložený v alkoholu) v mastičce na zjemnění křečových žil. Letos se na ni chystám poprvé, takže to bude další experiment.

Trochu z jiného soudku je další z připravovaných glyceritů. Kamarádka mi přivezla z Krkonoš „chlapici“ – tak se v místním nářečí přezdívá tužebníku jilmovému. Je to květinový příbuzný vrbové kůry, alespoň co se účinků týče. Tiší bolest a pracuje proti horečce. Tužebník i vrba jsou takové rostlinné aspiriny a u obou je potřeba dávat velký pozor na kontraindikace. I tak jsem se rozhodla si trochu alternativního aspirinu připravit. Člověk nikdy neví, co ho může zaskočit.

Poslední na poličce experimentů odpočívá jinan dvoulaločný (ginkgo biloba). Všeobecně se o něm ví, že bystří mozek a posiluje paměť. Já trochu doufám, že stimulací centrální nervové soustavy mi jinan pomůže zvýšit připravenost k boji proti boreliím, které mi od doby akutního onemocnění stále kolují v těle, i když jsou teď zakuklené a spící. A tak jsem naložila vějířovité listy jinanu zvlášť do glycerínu a do alkoholu, abych si pojistila uvolnění co nejširšího spektra účinných látek. I kdyby mi výsledný produkt nepomohl tak jak plánuji, v nejhorším budu mít bystřejší mozek a lepší paměť. A to taky není k zahození!

Máte někdo s přípravou a užíváním rostlinných glyceritů zkušenosti? Budu ráda za jejich sdílení, přece jen s touto etapou teprve začínám.

Mimochodem, když jsem se po glycerínu sháněla v lékárně, paní magistra nevěřícně kroutila hlavou, že do něj chci nakládat byliny. Prý to v životě neslyšela…

A to já zase ano!

S láskou, Ivana

1 komentář: „Rostlinné glycerity

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s