Mastný knedlík v botanice?

_20190409_220104Musím přiznat, že v lidových názvech bylin hodně pokulhávám. Sice jsme doma šeříku říkali bez, ale jakmile jsem pochopila, že bez je vlastní jméno úplně jiné rostliny, přestala jsem s tím. Nechápala jsem, proč by se něčemu mělo říkat jinak než jak se to jmenuje a tím spíš, že to jméno už něčemu dalšímu patří. Jo, takhle jsem rozumovala už jako předškolní dítě 👱

Na dnešní procházce lesem mě překvapili dva muži středního věku. Rokovali nad sasankou a potřebovali rozhodčí. Prý jak se ta kytka jmenuje a jestli to je nebo není mastný knedlík. Cože?? Věděla jsem s jistotou, že jde o sasanku pryskyřníkovitou, ale pojem mastný knedlík mi vyrazil dech, nikdy jsem o ničem takovém mimo gastronomii neslyšela.

Ale zajímalo mě to, hned jsem doma žhavila internetový vyhledávač. A dostala jsem rovnou dva výsledky! Podle jednoho zdroje se mastný knedlík říká blatouchu bahennímu, a podle toho druhého jde o pryskyřník prudký. Dobře, oba patří do stejné rodiny jako zmíněná sasanka, jde o čeleď pryskyřníkovitých. Všechny spojuje žlutý květ, který se opravdu leskne trochu jako by byl omaštěný. Lidská fantazie nezná hranic 👍

Zná někdo kytku “mastný knedlík”? Třeba existuje pro stejný pojem ještě více možností.

Při svém pátrání jsem došla i na stránky Ústavu pro jazyk český, kde jsem si o lidových názvech rostlin početla 😎 Některé názvy  jsou velmi poetické, v některých lze jasně vystopovat původ v účincích či vzhledu, a jiným prostě nerozumím. Znovu jsem však potkala své dětské tápání. Proč se některým rostlinám říká tak, jak se jiné doopravdy jmenují? Kupříkladu blatouchu se tu kromě mastného knedlíku říká měsíček, jaterníku fialka, vlčímu máku karafiát, a to jsem uvedla jen ty známější. Naopak několik rostlin má přezdívku umrlčí zvonečky nebo koňské kopyto.

V řadě věcí jsem staromilec, ale co se týče názvosloví rostlin, jednoznačně hlasuji pro skutečná jména. A jak jste na tom vy? Máte nějaký oblíbený lidový název, který je na hony vzdálen od oficiálního?

S láskou, Ivana

3 komentáře: „Mastný knedlík v botanice?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s