Co jsou flavonoidy?

Pokud se zaberete do seznamu účinných látek v bylinách, dříve či později narazíte na slovo flavonoidy. Jedná se o celou skupinu látek, většinou s výrazným zbarvením. V rostlinách fungují jako pigmenty a dají se tak relativně dobře vystopovat.

paleta_smallA proč bychom to dělali? Protože jsou to právě flavonoidy, které disponují podpůrným účinkem pro naše těla. Každý z flavonoidů má své osobité zadání, ale společným jmenovatelem je chránit zdravou tkáň před vnějším i vnitřním nepřítelem neboli posílit vlastní imunitu. Tím říkáme, že flavonoidy jsou antioxidanty.

Aniž bychom se zabývali dlouhým výčtem jednotlivých flavonoidů, je dobré si pamatovat, že výrazně barevné byliny (květy či plody) zcela jistě nějaké flavonoidy obsahují a pravděpodobně budou našemu tělu velmi dobře prospívat. Nejdřív se pochopitelně ujistíme, že nejde o byliny jedovaté 😋

Orientační přehled účinků jednotlivých pigmentů

Žluté flavonoidy většinou báječně fungují na kůži proti zánětům, příkladem mohou být pigmenty měsíčku lékařského nebo květů černého bezu.

Oranžové flavonoidy bývají šikovným zdrojem vitaminu A. Kromě posilování imunity prospívají dobré funkci očí i za snížené viditelnosti. Příkladem je mrkev, dýně, meruňky, z květin znovu měsíček.

Červené flavonoidy – tady se mi nejvýrazněji vybaví skupina, obsažená v třezalce tečkované. Logicky se dá očekávat, že červená skupina pracuje uvnitř cévního systému. Čistí krev a zlepšuje průchodnost a pružnost cév. Vzhůru na rajčata, ředkvičky nebo červené fazole.

Fialové flavonoidy – těžko vypratelné barvivo z arónie nebo černého bezu je jako elixír, který probouzí živou jiskru uvnitř těla. Zažehává co bylo unaveno a žene z těla nepřítele. Fialová skupina bývá pro imunitu nejcennější. Kromě všech fialových bobulí sem zcela jistě patří třapatka nachová (Echinacea purpurea).

Zelené flavonoidy – působí na lidskou krev, zejména na její schopnost okysličovat tkáně. Mořská řasa chlorela nebo zelený ječmen jsou dobrým příkladem.

Uvedený přehled neznamená, že některé flavonoidy nejsou zamaskované v méně viditelných převlecích. Například takový rutin je světloučce žlutý, ale přesto funguje silně v červeném spektru. Je to největší machr ze všech flavonoidů v boji s křehkými cévami. Snižuje taky cholesterol v krvi a to jen tak na okraj ke stimulaci imunity. Je to důvod proč jíst pohanku, květ černého bezu nebo routu vonnou.

Zajímá vás některý z flavonoidů konkrétně? Napište mi a pokusím se o srozumitelnou odpověď, budu-li ji znát.

S láskou, Ivana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s