Je složité vyrobit domácí mýdlo?

Především záleží na tom, co od výsledku očekáváte. Můžete si s dětmi pohrát i s obyčejnou kostkou mýdla z obchodu. Stačí ji rozstrouhat, zakápnout několika kapkami vody (případně s troškou potravinářského barviva) a navonět esenciálními oleji. A pak ideálně rukama patlat a patlat, až se hmota vzniklými bublinkami propojí a slepí. Tahle fáze je většinou pro děti vzrušující 😁

Lepkavou hmotu můžete prostě jen ohladit a nechat na pečícím papíře několik dní proschnout, nebo ji nacpěte do vánočních formiček. Schnutí bude možná delší (podle velikosti zvolené formičky), ale tvary mýdla budou zábavnější. Sušte přirozenou cestou, nikoli v troubě!

Také se dají koupit speciální mýdlové hmoty, které jsou k domácím hrátkám přímo určené. Většinou jde o průhledná glycerinová mýdla, která se dají snadno odlévat i bez ručního patlání. Možnost dobarvení a dovonění je samozřejmostí, průhlednost navíc láká ke vkládání nejrůznějších předmětů dovnitř mýdla. Ať už jsou to lístečky, okvětní plátky a nebo třpytky, fantazii se meze nekladou.

Dostupné jsou i mýdlové hmoty s bambuckém máslem, kozím mlékem nebo konopným olejem. Určitě o řád kvalitnější, i když stále neznáte přesné složení. Tato mýdla bych se nebála použít pro vytváření uměleckých efektů, vzniklých technikami spojování různých barev a odstínů. Nemusíte se soustředit na výrobu vlastního mýdla, jen vyladíte požadované barvy a pak je vrstvíte podle vlastního vkusu. Časem zjistíte, že je internet plný návodů a inspirací, které budete mít puzení vyzkoušet 😋 Tohle je cesta pro výtvarně nadané jedince a řekla bych, že má nekonečně mnoho variant. Může to být i tip na vánoční dárek vlastní výroby.

Poslední možností je vyrobit mýdlo od prvopočátku, tedy chemickou cestou. Výhodou je kontrola nad ingrediencemi a tedy možnost ovlivnit výslednou kvalitu mýdla. Kromě obarvení a dovonění je možné nasytit použité oleje bylinkami a udělat přírodní mýdlo ještě přírodnější 😊

Cestu chemického zmýdelnění nedoporučuji lidem zbrklým a netrpělivým, s všetečnými dětmi, domácími zvířaty a špatně větratelnými prostory. Je to práce s žíravinou a ta zkrátka vyžaduje respekt, opatrnost a ochranné pomůcky. To dětem a zvířatům nevysvětlíte a ani je nemáte šanci vždycky úplně ohlídat. Možné následky za tu srandu vážně nestojí!

Jako příklad můžu říct, že jsem jednou dělala mýdlo hodně unavená. Opatrně jsem odvažovala hydroxid a jedna malá kulička mi upadla na pracovní pult. Mám chemické vzdělání a k chemikáliím přistupuji většinou dost obezřetně, ale tentokrát jsem bezmyšlenkovitě prstem smetla kuličku do odpadu. Než unavený mozek vyhodnotil co jsem udělala, chvíli to trvalo. Pak jsem okamžitě dala prst pod tekoucí studenou vodu, přestože jsem na něm problém ještě necítila. V tom je hydroxid mrcha, dává o sobě vědět se zpožděním. A výsledek? Kontaktní fáze zpoceného prstu s hydroxidem trvala sotva vteřinu a byla to milimetrová kulička. Pak několik vteřin než jsem pustila vodu a prst důkladně opláchla. Dalších 14 dní jsem cítila, jak mi postupně zarůstá bolavá dírka, která se v prstu vytvořila. Jsem možná hodně citlivá, ale tuhle výstrahu zveřejňuji hlavně proto, že kdyby upadlé kuličky na podlaze slízl pes a nebo malé dítě, první pomoc neposkytnete včas. Nebezpečné jsou i výpary, které vznikají po nasypání kuličkového hydroxidu do vody. Hrát si na hrdinu není s louhem na místě.

Ideální by bylo mít na výrobu mýdla oddělený prostor s dobrým odsáváním. Ale není to reálné pro někoho, kdo chce občas a jen tak pro radost vytvořit kostku mýdla pro sebe a pár přátel. Nakonec jsem našla způsob jak dosáhnout kýžené mety a dělám si svá mýdla v omezeném prostoru panelákové kuchyně.

A příště vám povím jak 😎

S láskou, Ivana

1 komentář: „Je složité vyrobit domácí mýdlo?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s