Květinový repelent

Léto je v plném proudu a stejně tak nálety hmyzu. Na pultech je široká nabídka průmyslových repelentů a nebo si můžete namíchat svůj podle mnoha receptů z internetu. Ale zkoušeli jste někdy úplně jednoduše použít čerstvou bylinu bez jakékoli další úpravy?

vratic_foto_smallMezi nejúčinnější v tomto směru patří vratič, pelyněk a řebříček. Je jich všude dost a právě kvetou o sto šest.

Vratič určitě znáte, i když třeba ne podle jména. Jsou to shluky „žlutých knoflíků“ na vysokém a dřevnatém stonku s hojnými rozčepýřenými listy. Je to taková kytka bezdomovec, hojně rostě na hlušinách a kolem cest. Odpuzuje mouchy, komáry a blechy (dokonce i ty psí). Zvlášť nepříjemně páchne šatním molům, takže se vyplatí dát vratič do skříní. Levandule možná lépe voní, ale vratič je výrazně účinnější. A nikdo neříká, že je nemůžete zkombinovat 😋

Pelyněk černobýl je těžko přehlédnutelný plevel výšky dospělého člověka, Jeho drobounké květy obsahují silice, které rovněž odpuzují hmyz. Nepohrdněte ani listem, jen jich spotřebujte víc. Pro mě osobně je pelyňková vůně návyková, a na rozdíl od vratiče maximálně příjemná. Nemohu však pominout fakt, že vratič má prostě větší sílu, A tak pelyněk používám čerstvý na procházkách, zatímco vratič suším do skříní.

Řebříček je další do party a možná ten nejdůležitější. Nepomůže sice s komáry a další létavou havětí, ale nemají ho v oblibě klíšťata. Neodradí každý jednotlivý kus, ale velkou práci udělá. A protože jsem si po prodělané borelióze vypěstovala na klíšťata slušnou paranoiu, řebříček je na vycházkách můj dobrý kamarád a spojenec. Čerstvý je úplně nejlepší!

A když chci repelentní účinek řebříčku ještě posílit, vezmu to na procházce kolem nejbližšího ořešáku a oberu ho o pár listů. Pro tento účel bohatě stačí i stromy z okolí silnice, ze kterých bych se plody zdráhala jíst.

Jaké jsou vaše tipy na přírodní repelenty? Takových tipů nikdy není dost.

S díky, Ivana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s