Celková energie bylin

energie_obrVětšinou nás u léčivých bylin zajímají hlavně účinky, případně jakou aplikací jich nejrychleji dosáhnout. Pokud máme zároveň povědomí o bezpečném dávkování a případných kontraindikacích, pak je všechno v nejlepším pořádku.

Chceme-li se však dostat blíže k podstatě, naučme se vnímat kromě škály účinků také celkovou energii byliny a její chutě.

Klasický herbalismus rozlišuje čtyři základní energie bylin – prohřívající, ochlazující, zvlhčující a vysušující.

energie_horko energie_horko energie_horko

Prohřívající energie je téměř bez výhrad přítomna u bylin s účinky stimulujícími krevní oběh, např. skořice, hřebíček, z tuzemských křen, jalovec nebo borovice. Prohřívající mohou být i byliny, které rozdmýchávají trávení – tedy naše vnitřní hoření (pelyněk). Některé byliny prohřívají víc a jiné méně, i to se dá vycítit. A někdy je výsledek součtem dílčích energií, které mohou být protichůdné.

Třeba takový řebříček obsahuje látky, které patří jednoznačně do prohřívajícího spektra (trávení, prokrvení pánevního dna), ale drtivá většina jeho účinných látek patří do ochlazujícího spektra. Proto vidím řebříček jako celkově ochlazující.

energie_chlad energie_chlad energie_chlad

Ochlazující energii najdeme u zklidňujících bylin jako je heřmánek nebo chmel, u protizánětlivých bylin jako řebříček nebo řepík, nebo u bylin, které účinkují proti plynatosti (máta, libeček). Ochlazující byliny pomáhají se záněty a zvýšenou teplotou, nebo mohou přinést prosté osvěžení v parném létě. Vždy je důležité prověřit i konkrétní účinky.

energie_vlhko energie_vlhko energie_vlhko

Zvlhčující byliny ošetřují vysušené tkáně, což je důležité při nedostatečném příjmu tekutin a nebo jejich špatné distribuci uvnitř těla. Při nejrůznějších detoxikačních kúrách bývá doplňkové zvlhčení prakticky nezbytné. Čistící procedury vyždímají tkáně ze škodlivin často až na dřeň a čistá voda nedoplní jemné pojivové složky.

Zvlhčující byliny většinou snadno poznáte – jsou už na pohled šťavnaté nebo v sobě ukrývají velké procento slizovitých látek. Příkladem je sléz, jetel, černohlávek nebo jitrocel.

Ale také najdete chytáky. Lipový květ například obsahuje velké množství slizovitých látek, ale jeho močopudné a potopudné účinky jsou tak silné, že v součtu vlastně vysušuje.

energie_sucho energie_sucho energie_sucho

Vysušující byliny jsou často svíravé jako dubová kůra – tam si lze snadno představit, že to sevření vyždímá přebytečnou vlhkost a taky zavírá póry, aby byl průtok tekutin pod kontrolou. Pak sem patří všechny silně močopudné a potopudné byliny jako bříza, přeslička nebo již zmíněný lipový květ. K vysušujícím bylinám lze zařadit i pár takových, které sice zažehnou v těle oheň, ale výsledkem je víc vysušení než prohřátí (česnek, zázvor, kurkuma).

Jakmile určíme celkovou energii, přichází čas bylinu ochutnat. Která je slaná, sladká, kořeněná, štiplavá? Nebo dokonce hořká či kyselá? O tom zase až příště 😊

Zařazení bylin k jednotlivým energiím stejně jako jejich relativní síla je výsledkem mého cítění a zkušeností. Můžete se podělit o Vaše zkušenosti a postřehy, budu ráda!

2 komentáře: „Celková energie bylin

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s