Krev svatého Jana

trezalka_kvet_smallVšude kolem začíná kvést třezalka tečkovaná a je tedy nejvyšší čas připravit ze žlutých kvítků krvavě vyhlížející mazání. Prastarý recept je velmi jednoduchý, potřebujeme jenom hrst třezalkových květů, sterilně čistou zavařovací sklenici a kvalitní rostlinný olej. Třezalka si zvláště lebedí v tom slunečnicovém, kde také nejvíce vynikne výsledná barva.

Před naložením je důležité nechat květy zavadnout, abychom předešli případnému vzniku plísně. To akorát naštve a zmaří nejen třezalku, ale i použitý olej, který většinou není úplně zadarmo. Ze stejného důvodu nepodceníme ani sterilní čistotu zavařovací sklenice.

Zavadnuté květy olejem zalijeme tak, aby všechny byly dobře ponořené. Zkušenost mě naučila nechat mezi hladinou oleje a víčkem pár centimetrů volného prostoru, aby teplem nedošlo k nežádoucímu výbuchu. Sklenici s třezalkou v oleji necháme přibližně 6 týdnů macerovat tak, aby na ni mohly sluneční paprsky.

Už za pár dní se olej začne zabarvovat do červena, jakoby květy krvácely. Svým způsobem je to pravda, protože žluté třezalkové květy v sobě mají ukryté drobné žlázy s léčivou tekutinou, kterou celkem ochotně předávají olejovému mediu.

Jednou za den je dobré sklenicí opatrně zamíchat, aby celý proces byl co nejvíce homogenní. A právě kvůli míchání potřebujeme mít sterilní i víčko od sklenice, jinak si zaneseme do budoucího mazání zárodky problémů.

Po šesti týdnech olej scedíme přes plátno nebo filtrační papír ideálně do hnědé nebo jinak zbarvené lahvičky, protože konečný produkt je lepší uchovávat mimo dosah slunečního záření. Už v sobě nese všechno co potřebuje.

trezalka_olej_small22Třezalkovému oleji se přezdívá krev svatého Jana a jeho barva krev opravdu připomíná. Je to vynikající mazání na bolavá záda, protože velmi jemně prokrví všechny drobné kapiláry a tím dopomůže k odeznění bolesti a rozhýbání toho co zatuhlo. Maséři většinou dobře znají kouzelnou moc tohoto pomocníka.

Krvavý olej z třezalky je skvělý na popáleniny od plotny i od slunce. Ve zrychleném tempu hojí pokožku, při včasné aplikaci většinou nenaskáčou ani puchýře. Nicméně se sluníčkem pozor, s třezalkovým olejem na kůži mohou zvláště lidem se světlou pokožkou naskákat pigmentové skvrny. Proto třezalku použijeme po opalování, ale nikdy před.

Třezalkový olej se rovněž osvědčuje při následné péči o jizvy. Sjednocuje povrch jizvy s okolím a rozvolňuje zatvrdliny v tkáni pod jizvou.

mydlo_trezalka_smallPár kapek třezalkového oleje do koupele pomůže s relaxací unaveného svalstva.

Třezalkový olej můžeme použít jako základ do odvozených mýdel a mastí.

Příjemné svatojánské tvoření přeje Ivana 😊

P.S. Pro ilustraci jsem použila obrázek oleje z loňské sklizně, na ten letošní je ještě moc brzy. Z téhož oleje pochází i třezalkové mýdlo vlastní výroby na poslední ilustraci.

 

1 komentář: „Krev svatého Jana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s