Ochranná síla pelyňku

Pelyněk je skvělá léčivka, ale také vévodí bylinám s magickými schopnostmi. Sám o sobě je pelyněk vysoce prohřívací, dovede rozproudit životní energii v těle i prostoru. Dělá to nenápadně, ale důsledně. Snad proto je vedle bílé šalvěje nejúčinnější bylinou pro vykuřování a ochranu před zlem.

Latinské jméno pelyňku je Artemisia podle bohyně Artemis, ochránkyně lesa a divoké zvěře, patronky kontinuity života. Artemis je spojována s Lunou a Venuší, takže bychom vlastně měli říkat ta pelyněk 😋 Má jednoznačně ženskou energii, energii matky, co bojuje za život a za svá mláďata. Listy pelyňku fungují jako nenápadný amulet, který zvyšuje ochranu doma i na cestách.

Pelyněk zbystřuje mimosmyslové vnímání, protože burcuje k životu a restartuje pud sebezáchovy. Citlivěji tak vnímáme nebezpečí a další podprahové informace. Někdo dává pelyněk pod polštář, aby vyvolal živé sny. Já říkám, že každá mince má dvě strany. A určitě bych nedala pelyněk pod polštář tomu, kdo i tak mizerně spí a nebo má dokonce noční můry.

pelynek_miska_vyrezA protože jsem měla aktuální potřebu vnést pelyňkovou energii do svého domova, vyrobila jsem si vykuřovadlo. Použila jsem pelyněk obecný (Artemisia vulgaris), který v mém okolí roste v plevelném množství a tak mám nasysleno ještě od loňska.

Původně jsem chtěla použít hmoždíř, ale ukázalo se, že ruce jsou vhodnější. Je totiž potřeba cupovat pelyněk až se jeho konzistence změní na vatu. Trvá to docela dlouho, ale nakonec jsem měla pod rukama něco neuvěřitelně heboučkého, ruce mi voněly po pelyňku a svrběly k nějaké akci.

pelynek_vata_vyrezPak jsem si připravila dutinky – vzala jsem filtrační papír, protože byl po ruce a jediný splňoval to, že je celkem pevný a bude dobře hořet. Nastříhala jsem proužky asi 15cm dlouhé, obtočila je kolem běžné pastelky a na dlouhé straně zalepila. Jeden konec jsem zakroutila jako kdybych balila bonbón a začala dovnitř cpát vatovitý pelyněk. Vzala jsem malý kousek, sežmoulala ho co nejvíc mezi prsty a pastelkou co nejpevněji upěchovala, abych minimalizovala vzduchové kapsy. Protože jsem to dělala opravdu poctivě, naplnit jednu dutinku mi zabralo přes půl hodiny. Ale stálo to za to!

pelynek_tycinkaHned jsem svou „cigaretku“ vyzkoušela, vykouřila jsem s ní doma všechny rohy a rozproudila energii tam, kde stagnovala. Čoudila přiměřeně, dalo se to i na panelákové poměry celkem dobře zvládnout. Sousedi s hasičákem nepřiběhli 😀

A přestože nejsem odborník na čínskou medicínu, tato domácí pelyňková tyčinka se dá použít i jako moxa. Nevypadá možná profesionálně, ale rozhodně má grády! Byla jsem spokojená i s dobou hoření, za 20 minut jsem spotřebovala asi polovinu tyčinky. Důkladné pěchování se vyplatilo.

Jaké zkušenosti s vykuřováním máte vy?

Vaše Ivana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s